Wykładzinami elastycznymi nazywamy wykładziny zmywalne. Przeznaczone są najczęściej dla obiektów użyteczności publicznej, nazwane inaczej wykładzinami „obiektowymi elastycznymi”. Stosowane są tam gdzie łatwo utrzymać czystość oraz tam gdzie podłoga jest narażona na duże natężenie ruchu. Najczęściej stosowane są w szkolnictwie, opiece zdrowotnej, w sieciach handlowych oraz sklepach spożywczych. Najprościej podzielić je na Linoleum, PCV homogeniczną oraz PCV heterogeniczną. Istnieją także wykładziny kauczukowe choć ze względu na dość wysokie ceny są mało popularne na polskim rynku.

homogenPCV homogeniczna – jest to tworzywo sztuczne zwane inaczej polichlorkiem winylu. Wykładziny z tego tworzywa są jednorodne, to znaczy że przez całą grubość wykładziny mamy do czynienia z tym samym materiałem. Trzeba pamiętać jednak, że w wykładzinie takiej są też wypełniacze. Znaczy to, że w zależności od jakości takiej wykładziny, wypełniaczy może być mniej lub więcej. Im mniej wypełniaczy tym więcej czystego PCV i tym lepsza jakość takiej wykładziny.
Proszę zwrócić uwagę, że wykładzina taka im jest mocniejsza tym mniej waży. Dzieje się tak ponieważ wypełniacze są cięższe od czystego PCV.
Do niedawna wykładziny homogeniczne klasyfikowaliśmy grupami ścieralności jak niżej:
Grupa M – najsłabsza grupa ścieralności w homogenicznych wykładzinach PCV, będzie oczywiście najtańsza ale zdecydowanie odradzamy używania tego typu produktów do obiektów użyteczności publicznej.
Grupa P – jest to średnia w klasyfikacji klasa ścieralności, niemniej jednak spokojnie można używać produktów z tą klasą do obiektów użyteczności publicznej. Nadaje się do szkół jak i obiektów opieki zdrowotnej.
Grupa T – najwyższa klasa ścieralności. Zdecydowanie polecamy produkty z ta klasą. Często niestety są one droższe od grupy P. Przy doborze wykładziny elastycznej jednak warto przemyśleć zakup droższej wykładziny, ponieważ koszty jej wymiany często są dość duże i kłopotliwe. W naszej ofercie wykładzin „od ręki” znajdziecie Państwo wykładziny Tarkett Optima oraz Tarkett Granit.

heterogenPCV heterogeniczne – jest to także tworzywo sztuczne jednak inaczej skonstruowane niż wykładziny homogeniczne. Jest to materiał wielowarstwowy składający się z podkładu, filmu i czystego PCV. Podkład może być pianką akustyczną lub twardym tworzywem. Film to coś co daje nam wzór na wykładzinie a czyste PCV to warstwa użytkowa w wykładzinie. Wykładziny tego typu, w danych technicznych podane zawsze mają warstwę użytkową. Polecamy wykładziny które mają minimum 0,5mm warstwy użytkowej. Im więcej takiej warstwy tym mocniejsza jest wykładzina.
Wykładziny heterogeniczne są tańsze w produkcji od homogenów więc warto przemyśleć czy takie rozwiązanie nie było by lepsze od wykładziny homogenicznej. W naszej ofercie na stanach magazynowych znajdziecie Państwo wykładzinę heterogeniczną Tarkett Topaz, która ma 0,7mm warstwy ścieralnej.

linoleum-fotoLinoleum – do niedawna było jedynym naturalnym rozwiązaniem w podłogach przemysłowych. W tej chwili firma Tarkett wypuściła kolekcję Natural, która nie jest linoleum a jest naturalna.
Linoleum jest to materiał składający się z warstwy barwionej w masie, utwardzonej masy plastycznej (o podstawowym składzie: olej lniany, kalafonia i mączka drzewna lub korkowa), nałożonej na płótno jutowe (lub podobną tkaninę). Jest to bardzo wytrzymały materiał który twardnieje z czasem, co pozwala uzyskać bardzo dobre parametry użytkowe. Materiał bardzo często stosowany w szkolnictwie oraz opiece zdrowotnej.
W swojej ofercie posiadamy linoleum następujących firm: DLW, FORBO, TARKETT