25-06-2020

Chociaż jeszcze jakiś czas temu wykładziny mogły kojarzyć się z wystrojem, który był popularny przed paroma dekadami, dziś już nikt nie ma wątpliwości – odpowiednio dobrana wykładzina podkreśla aranżację pokoju i sprawia, że wnętrze wygląda nowocześnie. Można spotkać ją w biurach, prywatnych mieszkaniach i urzędach. Wykładzina na stałe zadomowiła się też w hotelach. Poniżej podpowiadamy, jak dobrze wybrać rozwiązania do różnorodnych obiektów.

Wykładziny hotelowe – dlaczego cieszą się tak dużą popularnością i na jakie cechy produktu zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Wygłuszanie

Ta cecha wykładziny dywanowej obiektowej jest bardzo ważna dla obiektów hotelowych. Przez takie miejsca codziennie przetaczają się dziesiątki lub nawet setki osób. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie wygłuszenie hallu lub foyer, uzyskamy nieprzyjemny efekt, na który składa się tupot butów, również tych na obcasach oraz hałas generowany przez kółka walizek. W najlepszych pięciogwiazdkowych hotelach przeważnie stosuje się wykładziny, które pozwalają na tłumienie dźwięków na poziomie min. 30db. Im mniej prestiżowy obiekt, tym wartość ta spada. Jeśli zainwestujemy w zbyt cienką wykładzinę zbyt słabej jakości, możemy spotkać się ze skargami gości, którzy podczas przebywania w pokoju, słyszą hałasy z korytarza.

  • Szerokie możliwości aranżacji

Z pomocą wykładziny da się ozdobić właściwie każdą przestrzeń. Producenci wykładzin podłogowych dywanowych proponują wzory, które przypadną do gustu zarówno osobom uwielbiającym klasyczne aranżacje, jak i ludziom preferującym nowoczesny minimalizm. Takie gładkie wykładziny pasują właściwie do większości wnętrz. Są uniwersalne i mogą przepięknie wyeksponować inne elementy wystroju – meble, ozdoby, tekstylia. Wybierając odpowiedni, stonowany odcień, można podkreślić harmonijny charakter przestrzeni. Podobnie rzecz się ma z wykładzinami dywanowymi hotelowymi melanżowymi. Są bardzo praktyczne, bo dużo mniej widać na nim zabrudzenia niż na wariancie gładkim. Najodważniejszym typem są wykładziny hotelowe we wzór. Można je spotkać zarówno w prestiżowych obiektach, jak i w hotelach o nieco niższym standardzie. Wybierając taki wariant warto pamiętać o tym, żeby unikać zestawiania wykładziny o różnokolorowych, wyrazistych wzorach z równie ekstrawaganckimi meblami i kolorystyką ścian.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oprócz wygłuszania i estetyki, dobrze jest zwrócić uwagę również na gramaturę wykładziny. Im grubsza wykładzina, tym łatwiej będzie nam osiągnąć luksusowy efekt. Wykładziny o podwyższonej gramaturze warto wykorzystywać w pokojach gości. Dzięki temu w prosty sposób można podwyższyć standard przestrzeni. Z kolei dobierając wykładzinę hotelową obiektową do hallu, należy zwrócić uwagę na jej wytrzymałość. Najlepszym rozwiązaniem będzie model, który łączy w sobie styl, ciekawy, elegancki design oraz dobre parametry dotyczące wytrzymałości. Na znaczą eksploatację narażone są też wykładziny znajdujące się w okolicach recepcji. Dobierając warianty produktów do tych miejsc, zwróćmy uwagę również na sprężystość wykładziny.

Miękka, sprężysta wykładzina dywanowa prezentuje się przepięknie, ale czasem może utrudniać transport walizek na kółkach. Jedną z opcji, o której warto pomyśleć w przestrzeniach intensywnie eksploatowanych, są wytrzymałe i odporne na zużycie wykładziny igłowane (włókna igłowane są z pomocą haczyków i mają strukturę runa). Sprawdzą się tutaj również elastyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości wykładziny pcv.

Należy zdawać sobie sprawę, że zapoznając się z ofertą producentów wykładzin podłogowych dywanowych, spotkamy wykładziny w rolkach i w płytkach. Oprócz różnic estetycznych, różni je montaż. W pierwszym przypadku konieczne jest usunięcie całego wyposażenia, znajdującego się w pomieszczeniu. Zmiana aranżacji jest więc sporym wyzwaniem organizacyjnym. Układanie wykładziny w płytkach z kolei pozwala na stopniową wymianę nawierzchni w obrębie danej przestrzeni hotelu. Dobór konkretnego wariantu powinien być uzależniony od wielkości danego obiektu, budżetu oraz możliwości logistycznych, związanych z montażem.